VÍNA

CO JSOU NATURÁLNÍ VÍNA?

Kategorie naturálních, přírodních či autentických vín doposud nebyly nijak pevně definovány a ani sami vinaři zatím nenašli v tomto tématu stoprocentní shodu. Většina se jich ale v zásadě shoduje na těchto principech:

Naturální vína se vyrábí z hroznů vypěstovaných v bio, biodynamickém nebo ještě šetrnějším režimu (ať už s certifikací, či bez) - ze zdravých, silných plodů, které nepotřebovaly tvrdé chemické postřiky a umělá hnojiva, ale zato velkou péči a biodiverzitu ve vinici, živou půdu a vnímavého pěstitele.
Jakmile se hrozny sklidí a pomačkají či vylisují na mošt, začíná spontánní kvašení a z vinaře se stává spíše tichý pozorovatel, než alchymista. Fermentaci a následovné zrání totiž řídí pouze kvasinky a další mikroorganismy, které přirozeně doprovází hrozny z vinice až do sklepa, není proto třeba dalších zásahů. Na vinaři je pouze zajistit čisté prostředí a vhodné podmínky k zrání.

Naturální vína jsou vína opravdová, upřímná a bez make-upu. Neobsahují zbytečná aditiva, nesou v sobě přirozenou krásu a živou energii, a právě díky tomu mohou věrně odrážet konkrétní terroir. Vznikají bez vlivu laboratorních kvasinek, umělých enzymů, čeřidel a dalších krášlících přípravků či jiných zbytečných nezdravých aditiv a manipulace. Jedinou výjimkou je trocha oxidu siřičitého, který se do vína může i nemusí přidat kvůli konzervaci, avšak v mnohem menším množství než povoluje zákon. Místo bezhlavého užívání herbicidů ve vinici a chemických aditiv ve sklepě se tak v naturálním vinařství osvědčuje pozornost a vnímavost vinaře, místo růstu a pokroku dochází k návratu k ohleduplnosti a zodpovědnosti. Dle všeho naštěstí nejde o pouhý trend, ale o dlouhodobou tendenci.

Pro někoho jsou tato vína láskou na první ochutnání, jiní se k nim postupně propíjejí. Jejich krása spočívá v intenzitě chuti, čistotě a někdy i nepředvídatelnosti – mohou být čirá i kalná, jemná i drsná, stydlivá i divoká. Najdete v nich všechno a dost možná právě to, co jste nehledali. A jako bonus: ráno budete mít o něco lehčí hlavu. I proto si tato vína oblíbily nejlepší restaurace světa (Noma, Geranium, Eleven Madison Park, Gaggan, Arpège a mnoho dalších), které k svým špičkovým pokrmům chtějí nabízet co nejčistší produkty, nestandardizovanou exkluzivitu a rozlévat nejen chuťovou, ale také etickou kvalitu.

Vybíráme pro vás jen taková vína, která sami rádi pijeme.

 
230
598012305980
Značky
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Barva
Region
Země původu

Stránka 1 z 15 - 254 položek celkem

Další produkty

Stránka 1 z 15 - 254 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.